משאבת חום

 
 
משאבות חום – הסקה מרכזית, חימום וקירור באמצעות אנרגיות מתחדשות
 
אחת הדרכים הטובות ביותר לחסוך בצריכת החשמל שלנו, הינה שימוש באמצעים חסכניים במיוחד לחימום וקירור הבית.
נכון להיום, השיטות המוכרות לחימום הבית, הן שיטות בזבזניות מאוד באנרגיה ובכסף. כתוצאה מכך:
1.   הוצאות האנרגיה לחימום והסקה (סולר, גז, נפט או חשמל) - גבוהות מאוד. 
2.   תלות גבוהה במחירי הנפט.
3.   אנו יוצרים זיהום אויר רב.
 
אז מה עושים? עוברים לשימוש בשיטות הסקה, חימום ומיזוג חדשות וחסכניות, בעלות מקדם יעילות אנרגטית (COP) גבוה מאוד. מקדם היעילות הוא מדד המבטא את כמות האנרגיה שהושקעה בכדי לקבל אנרגיית חום או קור מסויימת. ככל שהמדד גבוה יותר, כך המערכת יעילה וחסכונית יותר.
 
 
ובכן, מהי שיטת החימום באמצעות "משאבת חום"?
משאבת חום הינה רכיב שתפקידו לספוח את החום מהסביבה (מהאויר או מהאדמה), לקחת חום זה - ובאמצעותו לחמם את הבית.
למעשה, מדובר בחום הנוצר כתוצאה מהשמש המחממת את האויר או האדמה, ואנו מנצלים בשיטה זאת בצורה האפקטיבית ביותר את אנרגיית השמש!
כיצד זה עובד? בניגוד לשיטות חימום אחרות, בהן נעשה שימוש בבעירה, ע"י נפט, סולר, גז או חשמל - בשיטה זאת אין בעירה כלל! כל צריכת האנרגיה מושקעת בחילוץ חום הנמצא בין כה וכה בסביבה. חום זה מועבר למדחס (כמו של מזגן) הדוחס גז, וכך מעלה את הטמפרטורה שלו לאזור ה-60 מעלות צלזיוס. לאחר מכן הגז מחמם מים, הזורמים לאזור בו אנו נדרשים לחום, לדוגמא: לצינורות מתחת לאריחי הרצפה (חימום תת ריצפתי), רדיאטורים או אפילו מזגנים (fan coil) המופעלים ע"י המים החמים.
 
הסוכנות האמריקנית לאיכות הסביבה קבעה ששיטת החימום (והקירור – ועל כך בהמשך) באמצעות "משאבות חום", הינה השיטה החסכונית ביותר, והשומרת ביותר על איכות הסביבה!
 
בשיטה זאת ניתן לא רק לחמם את הבית, אלא אף לקרר אותו! כיצד? המשאבה פועלת בכיוון הפוך, סופחת את החום מתוך הבית וזורקת אותו החוצה ומזרימה לתוך הבית אויר קר ונעים. כך מתקבל קירור טבעי, ובעיקר – מאוד ידידותי לסביבה וחסכוני באנרגיה! ממחקרים שנעשו, נראה כי ניתן להגיע לרמות היעילות האנרגטית הגבוהות ביותר באמצעות משאבות חום.
 
האם מדובר בחידוש? לא. הטכנולוגיה מוכרת וידועה, ולמעשה לא שונה מהותית ממזגנים רגילים. השינוי הגדול הינו בחימום מים, ולא בחימום אויר. יישום זה כשלעצמו הוא חדש יחסית בעולם, וברחבי העולם משאבות חום תופסות מקום הולך וגדל בתחום ההסקה, בעיקר במדינות בעלות מודעות גבוהה לנושא איכות הסביבה.
 
בעולם נעשה שימוש במשאבות חום לחילוץ חום משני מקורות: מהאדמה (Ground Source Heat Pump) ומהאויר (Air Source Heat Pump). העיקרון הוא: במקום קר מאוד (לדוגמא בצפון אירופה וצפון אמריקה) עדיף לשאוב חום מהאדמה, שם הטמפרטורה בחורף יורדת פעמים רבות מתחת ל-0 מעלות, ובמקומות חמים יותר, עדיף לחלץ את החום מהאויר, זאת היות והטכנולוגיה לחילוץ חום מהאויר זולה משמעותית.
 
היתרונות בשימוש במערכות משאבות חום:
 
*    חסכון משמעותי בהוצאות ההסקה - מדובר על המערכת החסכונית ביותר בחשמל, בעלת מדד יעילות אנרגטית גבוהה מאוד, בממוצע של מעל 3.5, ובמקרים רבים המגיעה עד 7 COP!
*      הסבה פשוטה - ניתן להסב כל מערכת רדיאטורים או חימום תת-ריצפתי על מים לעבודה עם משאבת חום בקלות, במהירות ובעיקר - בעלות נמוכה.
*     נוחות התקנה - התקנה פשוטה, אין צורך במיכלי דלק או גז (המערכת מופעלת על חשמל), אין צורך בחדר מיוחד וניתן להתקין בכל מקום בבית או מחוצה לו!
*     נוחות שימוש - אין צורך לתדלק או להזמין סולר או גז. אין סתימות פיח או מבער ואין עשן כלל!
*     אמינות ואחריות - המערכת עמידה לאורך שנים, ולא דורשת תחזוקה שוטפת.
*      מים סניטרים - המערכת יודעת לספק מים חמים גם לצורכי הרחצה בבית.
*      אביזרים נוחים - ניתן להתקנה עם סוגים רבים של מערכות הסקה קיימות.
 
 
רוצים לשמוע עוד פרטים?
מעוניינים ברכישת משאבת חום?
מתכננים בית חדש וחושבים על הסקה?
רוצים להחליף את ההסקה הישנה שלכם?
   

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר